
НП "Иновации в действие" МОДУЛ 2
В периода от 13-15 май 2025 г. 23.СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ беше домакин на Иновации в действие МОДУЛ 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“, с тема: „От корените, през настоящето, с поглед към бъдещето“.
Тридневното събитие събра образователни екипи от четири училища – 109. ОУ „Христо Смирненски“, гр. София, 72.ОУ „Христо Ботев“, гр. София, 7.СУ „Кузман Шапкарев“, гр. Благоевград и нашето училище – домакин. Общата цел – споделяне на добри практики и изграждане на визия за съвременно, адаптивно и устойчиво образование.
Събитието премина под знака на сътрудничеството и активния професионален диалог. Представените уроци се отличаваха с иновативен подход и ясна методическа структура – чрез използване на визуални, интерактивни и практически елементи, участниците успяха не само да демонстрират своите постижения, но и да вдъхновят идеи за прилагане на нови подходи в класната стая.
Представянето на иновативните практики по време на събитието се отличаваше с използването на разнообразни методически подходи, които направиха споделянето на опит ясно, въздействащо и приложимо. Сред най-често използваните подходи бяха:
- Интерактивна презентация – включване на въпроси към аудиторията, дискусии, динамична визуализация на идеи чрез слайдове, видеа и симулации;
- Работа по групови задачи – включиха се участниците в кратки дейности;
- Интердисциплинарен подход – комбиниране на знания от различни учебни предмети в едно тематично представяне;
- Визуализация и онагледяване – чрез макети, постери, технологични средства, експериментални материали, STEM демонстрации.
Тези подходи не само илюстрираха конкретните иновации, но и показаха как самото представяне може да бъде методическо вдъхновение, приложимо в ежедневната учебна практика.
Събитието беше открито с официалното представяне на гостите, историята на 23.СУ, както и запознаване с програмата на „Иновации в действие“. 7.а клас – хореографска паралелка, посрещнаха гостите с танцов „Шопска сюита“, а музикалната група на 23.СУ – създадена по Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ с ръководител г-н Теодор Грозданов, ги поздравиха с авторско музикално изпълнение.
Във втория ден бе представен интегративен урок „Традициите оживяват" от 2.б клас, който се осъществи в рамките на три седмици по един час във ФУЧ „Българче" с г-жа София Илиева, начален учител.
В първия час се развива се умението за учене - проучване на информация за различните етноси в България. Втори час - работа по екипи - изработване на раздел от книжка „Традициите оживяват" със следното съдържание: исторически данни за етноса (българи, роми, турци, евреи, арменци); любопитни факти, известни личности, традиционни ястия. Трети час - представяне.
Публиката се запозна с текста от книжката, представи се танц по популярна за всеки етнос музика. Учениците бяха облечени в традиционно облекло, осигурено от родителите. Накрая гостите опитаха домашно приготвена храна по традиционни рецепти на различните етноси.
Иновативни методи: учене чрез преживяване, учене чрез правене, ролеви игри.
Умения за учене - проучване и систематизиране на информация, умения за работа в екип, умения за представяне на идеи и готов продукт.
Следващата дейност беше „България в цветове и щрихи". Тази активност се осъществи като се сформираха смесени отбори с ученици от партниращите училища. Тема: „Опознай родината, за да я обикнеш". Осигурени бяха карти на България, картинки на природни и културни забележителности, текст към картинките. Задачата на децата от гостуващите училища беше да прочетат текстовете и да открият обекта, за който се отнасят. Лепят картинката върху картата, като се съобразяват с местоположението. Накрая рисуват обекти, които те са посетили с родителите и учителите. Представят готовите карти пред публика.
Водещото тук е четене с разбиране, развиване на функционалната грамотност. Междупредметни връзки: български език, родинознание, човекът и обществото, човекът и природата, математика, технологии и предприемачество, изобразително изкуство.
В последния ден на тридневното събитие бе представен проектът „Българче“: „От извора“ – STEAM урок с 1.а клас, от г-жа Галя Христова, хореограф и основател на хореографските паралелки в 23.СУ, г-н Венислав Будинов – корепетитор, г-жа Мария Стойнева – начален учител, г-н Данийел Гигов – учител ЦДО и г-жа Анна Янкова - религия. Урокът бе истински празник на българските традиции, съчетаващ фолклор, танц и познание за родния бит и култура, и религия. Целта беше да се покаже, че всичко, което се изучава в начален етап намира своето място в хореографията, а пък тя от своя страна помага за по-лесното усвояване на учебния материал.
Този интегриран подход показа как в началния етап може да се постигне синтез между културна идентичност, емоционално преживяване и учебно съдържание, а учениците – да бъдат активни носители и пазители на традициите, докато се учат чрез преживяване.
Беше проведена и дискусия между г-жа Детелина Василева, г-жа Даниела Ламбова – учители по История и цивилизация и учениците, свързана с патриотичното възпитание – кога и как се случва то. Децата от 23.СУ споделиха преживявания от екскурзията си, на която са се запознали с много исторически паметници.
Всички споделени добри практики и иновативни подходи по време на събитието бяха изключително ценни и вдъхновяващи за всички участници. Те не само разкриха разнообразието от възможности за съвременно преподаване, но и показаха как споделеният опит и отвореността към новото могат да преобразят учебния процес. Когато тези идеи се заимстват и адаптират, те имат силата да направят образованието по-достъпно, по-разбираемо и по-близко до ученика – особено важно в днешния модерен, динамичен и предизвикателен свят.
Събитието създаде вдъхновяваща атмосфера за обмен на опит, утвърди нуждата от иновации, основани на традиции и доказани практики, и даде възможност за изграждане на нови партньорства. Благодарим на всички ученици, родители, гости и съмишленици за приноса към едно по-смислено, качествено и ориентирано към бъдещето образование!