
STEM трансформацията в 23. СУ
STEM трансформацията в 23. СУ вече е реализирана чрез създаването на модерна образователна среда, която промени не само физическото пространство, но и учебното съдържание, технологиите и преподавателските подходи.
STEM средата е създадена така, че да предразполага към свобода, гъвкавост и творчество в процеса на учене и изследване. Пространството насърчава общуването и екипната работа, като същевременно предлага кътове за уединение и размисъл.
STEM центърът вече е изграден на IV етаж в две класни стаи и свързващо ги фоайе, като остават да се довършват последните детайли преди официалното откриване.
Допълнително към STEM центъра са създадени 6 ВОСКС, разположени на същия етаж. Не се предвижда закупуване на допълнително специализирано оборудване, тъй като съществуващите Смарт класна стая за профилирано обучение по предприемачество и кабинетът по биология и ЗО осигуряват необходимата технологична подкрепа за интегрирано обучение.
STEM центърът вече е напълно функциониращ в направленията „Математика и информатика“ и „Природни науки“. Той е достъпен за всички ученици от 1. до 12. клас, включително за тези със специални образователни потребности.
Основните учебни предмети, към които е насочена дейността в STEM центъра, са: математика, ИТ (КМ, КМИТ), биология и ЗО, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда.
Чрез тази иновативна среда се постигат ключовите цели на STEM обучението:
• Повишаване на интереса и постиженията на учениците в научните и технологичните дисциплини;
• Насочване към перспективни технологични професии;
• Развитие на самостоятелност, индивидуален стил на действие и контрол върху собствените познавателни процеси.
Интеграцията на знанията по различни предмети ще се осъществява на четири нива:
• Дисциплинарно – учениците изучават концепции и умения в рамките на всяка отделна дисциплина.
• Мултидисциплинарно – свързване на различни дисциплини около обща тема.
• Интердисциплинарно – задълбочено изучаване на концепции и умения, свързващи две или повече дисциплини.
• Трансдисциплинарно – решаване на реални задачи чрез прилагане на знания от различни научни области.
Това ще доведе до успешно STEM обучение на трансдисциплинарно ниво за учениците от 5. до 12. клас, като ще се подобрят резултатите и ще се развият ключови компетентности като критическо мислене, работа в екип, ефективна комуникация, емоционална интелигентност, дигитална грамотност и конструктивно взаимодействие.
Предстои официалното откриване на STEM центъра, като той вече посреща учениците и да осигури провеждането на учебни часове, извънкласни дейности и практически проекти, свързани с програмирането, информационните технологии и математиката. Чрез роботика, експерименти и анализи учениците ще могат да създават иновативни решения, свързани с реалния свят.